RELACJA Z VII FORUM KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ W OCHRONIE ZDROWIA

Szanowni Państwo,

Dnia 15-16 września po raz VII odbyła się kolejna edycja forum kadry zarządzającej w ochronie zdrowia Innova Med. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz zadowoleniem uczestników. Przyjazd zaproszonych gości do wyjątkowego miejsca – hotelu PEGAZ, rozpoczął się dzień wcześniej tj. 14 września. Każdy przedstawiciel sektora ochrony zdrowia miał czas na zakwaterowanie i czas dla siebie. Sama konferencja odbywała się pod hasłem przewodnim „zarządzania w dobie sytuacji około pandemicznej oraz zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego”

I dzień konferencji rozpoczął się rejestracją oraz zaproszeniem gości na salę wykładową. Już pierwszy wykład pt. „Wypalenie zawodowe i asertywność w zarządzaniu”, prowadzony przez dyrektora SPZOZ Józefów, Panią Marię Kurcz spotkał się z dużym zainteresowaniem. Podczas wystąpienia poruszono m. in. Jakie główne zagrożenia czekają kadrę zarządzającą w zakresie wypalenia zawodowego, jakie są główne objawy oraz jak sobie z tym radzić. Druga część wykładu tyczyła się tego, czym jest asertywność oraz jak ją skutecznie wypracować.

Innowacje organizacyjne w opiece psychiatrycznej wyzwaniem dla menedżera - to drugi temat prelekcji, prowadzony przez Panią dr Iwonę Mazur, prezesa zarządu oddziału Dolnośląskiego STOMOZ. Tutaj również nie zabrakło braw ze względu na bardzo ważne aspekty w ramach wykładu m.in.:

 • Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
 • Centra Zdrowia Psychicznego - pilotaż
 • Projekt ERASMUS+ "European profile for peer support workers"

Po wykładzie Pani dr Iwony Mazur przyszedł czas na wystąpienie firm Partnerskich w tym firmy DORMED – producenta kabin ciszy, który również występował w roli sponsora wydarzenia.

Po krótkiej przerwie kawowej nastąpiły jeszcze bardziej intensywne prezentacje:

 • Podaj cegłę czyli jak prawidłowo przygotować inwestycje ochrony zdrowia? Alicja Krudysz – wiceprezes zarządu głównego STOMOZ, prezes oddziału warszawskiego.
 • Czy system zgłaszania zdarzeń niepożądanych to martwy obowiązek czy postęp w rozwoju udzielania świadczeń zdrowotnych? Jacek Kopacz – partner STOMOZ, wiceprezes grupy Supra Brokers. Wystąpienie dało wiele do myślenia uczestnikom, a firma Supra Brokers S.A., którą reprezentował Pan Jacek Kopacz, była sponsorem głównym wydarzenia, zdobywając szczególne podziękowania od organizatora

Ostatnie dwa wykłady odbywały się w formie praktycznej, z czego jeden zakończony testem, co ożywiło i jednocześnie rozluźniło atmosferę wśród odbiorców.

 

Następnie po lunchu (zachwalanym przez gości), po chwili przygotowań nadszedł czas na uroczystą część wieczorną, gdzie oprawę muzyczną poprowadził DJ Adrian Biskupek, a prowadzącym jako konferansjer była Pani Inga Papkala, ze śląskiego radio, prowadząca Zabrze Summer Fest Festiwal, która oprócz indywidualnych osiągnięć, ściśle współdziała ze śląskimi kabaretami. Może pochwalić się współpracą z takimi sławami jak: kabaret Mariana Makuli, kabaret Andrzeja Potępy czy kabaret Romana Kurosza. Występuje też w znanym śląskim musicalu pt. „Pomsta Mariana Makuli”. Wciela się w nim w postać Postoliny.

Całe wydarzenie odbywając się przy lampce wina, skończyło się w bardzo pozytywnych nastrojach.

Po części wieczornej przyszedł czas na dzień drugi, gdzie poruszono tematy bezpieczeństwa tj:

 • Współczesny wymiar bezpieczeństwa Pacjenta, prowadzony przez prof. Roberta Sochę – członka wspierającego STOMOZ, prof. Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
 • Organizacja podmiotów leczniczych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego, prowadzony przez dr Cezary Tomiczek – członka oddziału śląskiego STOMOZ, prezesa Mikołowskiego Centrum Zdrowia, wykładowcy akademickiego.

Następnie z kolei temat „Udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki bez zlecenia lekarskiego.” poprowadziła Pani Anna Janik, przewodnicząca OIPIP w Katowicach.

Po dalszym wykładzie czyli „Bieżących problemów sektora Opieki Zdrowotnej”, Pana Macieja Sokołowskiego, wiceprezesa STOMOZ, nadszedł czas na ostatni temat prelekcji samego prezesa STOMOZ Dariusza Rajczyka pt. Znaczenie technologii medycznych w nowoczesnej ochronie zdrowia. Temat technologii medycznych został przedstawiony w kilku aspektach, a mianowicie: aspekcie medycznym, finansowym i informatycznym. Wystąpienie opierało się również na przykładach w tym m.in. w zakresie nowoczesnego bloku medycznego.

Na samym końcu grono wszystkich prelegentów i uczestników przystąpiło do ostatniego wystąpienia, tym razem w formie dyskusji panelowej pt. Bieżące problemy ochrony zdrowia.

W trakcie panelu, wśród panelistów byli:

 • Dariusz Rajczyk – prezes STOMOZ
 • Katarzyna Kornaga – dyrektor laboratorium sieci Korlab
 • Beatrix Pischka – członek oddziału śląskiego STOMOZ, lekarz chirurg
 • Piotr Trybalski – wiceprezes zarządu głównego STOMOZ, wiceprezes szpitala miejskiego w Zabrzu
 • dr Iwona Mazur - prezes zarządu oddz. Dolnośląskiego STOMOZ
 • Maciej Sokołowski – wiceprezes zarządu głównego STOMOZ

W trakcie debaty poruszono najważniejsze problemy i wymieniono się doświadczeniami w zakresie ustawy podwyżkowe, ustawy o rozwoju szpitalnictwa, cyberbezpieczeństwa czy nadchodzącej, potencjalnej nowej fali COVID.

W wydarzeniu udział wzięło niemal 50 osób. Serdecznie dziękujemy firmom BTL, SUPRABROKERS S.A i FIRMIE DOR-MED. za wsparcie wydarzenia. Zapraszamy także na kolejne edycje cyklu „Ogólnopolskie Forum Ochrony Zdrowia”.

Zespół IBF Group